Nezapomínáme na hrdinství našich předků - policejní inspektor Václav Král
Osmdesáté druhé výročí vyvraždění rodiny policejního inspektora Václava Krále, která ukrývala Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, parašutisty a vykonavatele atentátu na říšského protektora R. Heydricha, si 24. října 2024 v Plzni připomnělo vedení úřadu městského obvodu, spolu se zástupci Policie ČR, městské policie, IPA, KOOBS, ČSBS a Svazu protifašistických bojovníků Plzeňsko. Pietní akt se konal před domem čp. 1, v ul. Pod Záhorskem, kde rodina Králových žila. Václav Král se narodil v roce 1891 v Plzni a do bytu Pod Záhorskem se přestěhoval v roce 1923 již jako příslušník policie, zařazený na plzeňském ředitelství. Ihned po okupaci se zapojil do protinacistického odboje. Proto s jeho pomocí mohli brzy po svém vysazení získat Gabčík s Kubišem krycí doklady a v prosinci 1941 i ubytování. Po vyzrazení pomocníků vykonavatelů atentátu zatklo 17.6. 1942 gestapo Václava a Pavlu Královi a jejich sedmnáctiletou dceru Helenu. Hned po příjezdu do KT Mauthausen, 24. října 1942, pak došlo k jejich brutální popravě.
Před pamětní deskou promluvili její spoluautor výtvarník a sochař Stanislav Bukovský a místostarosta ÚMO Plzeň 1M. Šuma. Sekretář IPA ÚS č. 103 Plzeň připomněl význam hrdinského odkazu policisty Krále pro současné, zejm. mladé, policisty. Úctu padlým hrdinům vzdali rovněž předseda Konfederace odborových organizací bezpečnostních sborů Alexander Burda, zástupce velitele MP Plzeň Tomáš Petřík (oba členové IPA), dále vedoucí OOP Vinice npor. K. Viletová, velitel služebny MP Lochotín P. Landsman a místopředseda plzeňské organizace ČSBS a předseda SPB Plzeňsko Jaroslav Jeslínek. .
Výzdoba pamětní desky na domě Pod Záhorskem 1, odhalená 24. října 1997 a po 10 letech doplněná o busty parašutistů, je již dlouho v permanentní péči naší územní skupiny.